Sık Sorulanlar

1. yerustu.com'un kuruluş amacı nedir?
Yaşama dair, yer üstünden notlar tutmak. Detaylı kuruluş hikayesini öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
2. Yer üstü adı nereden geliyor?
Bir romancıdan çok daha öte, bir düşünce insanı ve bir gözlemci olan Fyodor Dostoyevski’nin muazzam yapıtı “Yeraltından Notlar” (saygıyla) eserinden geliyor diyebiliriz.
3. Siyasi görüşün nedir? Yazılarında kimlere göz kırpıyorsun?
Kafamdaki tüm sorulara net cevap alabildiğim, kendimi bulduğum ve düşünce dünyamı kılcal damarlarına kadar etkileyen liberteryenizm haricinde bir siyasi, politik akım olmadığı gibi kendimi kanıtlamaya çalıştığım bir topluluk da yok. Bkz. beşinci sorunun cevabı.
4. Online iletişim formu neden yok iletişim sayfasında?
İletişim formu ulaşılabilirliği çok kolaylaştırıyor. Bu ticari bir iş modeli için uygun olabilir fakat blog vari bir sitede çok fazla gereksiz e-Posta almanıza sebep olabiliyor. Ek olarak, ciddi anlamda e-Posta gönderenler forma kendi e-postalarını da yanlış yazabileceğinden geri dönüş yapılamadığı durumlar çıkabiliyor. Gerçekten ulaşmak isteyenlerin kendi e-Postası üzerinden ulaşabileceğine inanıyorum.
5. Hangi siyasi partiye kendini yakın hissediyorsun?
Hayatımda hiçbir siyasi partinin veya oluşumun teşkilat binasına girmedim, etkinliğine katılmadım, propagandasını yapmadım, eylemlerine katılmadım, işimi çözmeleri için araya siyasi birilerini sokmadım. Buna rağmen ayaktayım ve Türkiye’de şu an hiçbir siyasi partinin senin ve benim yaşamım için bir planı yok, tek amaç var; iktidar olup rövanş almak, seçmen kitlesinin duygularıyla oynayıp konsolide etmek ve iktidarını daimi kılmak. Böyle bir ortamda kendimi hiçbir siyasi partiye ve siyasi lidere yakın hissedemiyorum zaten ideolojimin partisi de Türkiye’de yok. Bkz. Üçüncü sorunun cevabı
6. Düşüncelerinden etkilendiğin kişiler kimler?
Yaşam mücadelesi, düşünceleri, yazdıkları, üslupları veya yaptıklarıyla etkilendiğim kişiler oldukça fazla. Çok fazla hocam var, tanıştırayım; Dostoyevski, Goethe, John Stuart Mill, John Locke, Ludwig von Mises, Frederic Bastiat, Murray Rothbard, Arthur Schopenhauer, Steve Jobs, Bertrand Russell, Buddha; yaptıklarını ve söylediklerini çok sonra kavrayabildiğim, artık daha iyi fark edebildiğim Mustafa Kemal Atatürk ve onu etkileyen kişilerden Johan Vilhelm Snellman.
7. İlgi alanların ve yapmaktan keyif aldığın şeyler neler?
En başında kitaplar, ilgi alanından çok yaşamsal bir ihtiyaçtır benim için kitaplar. Diğer vazgeçilmez ilgi alanlarım ki hayatımın her gününde mutlaka birkaçı yer alır; fotoğrafçılık, tarih, nöroloji ve davranış bilimleri, sinema, yabancı mutfaklar, blues ve soul müzik, anı yansıtan kısa videolar çekmek, seyyah modunda gezmek, gözlem yapmak, yazmak ve yine yazmak.